#1 2009-12-25 17:31:56

 Zwariowana

Administrator

13798800
Call me!
Skąd: Łęczyca
Zarejestrowany: 2009-12-24
Posty: 17
Punktów :   
WWW

[Porada] Zachowanie świnek morskich

Świnki morskie są stadnymi zwierzątkami. Tak jak ludzie mają one swoją mowę i zakodowane zachowania. Gdy puścimy kilka świnek na trawę lub w domu zauważymy, że wśród nich jest jedna prowadząca a reszta idzie za nią gęsiego. Takie zachowanie jest spowodowane przez zakorzenione instynkty grupowe. Świnki głownie działają właśnie instynktownie, dlatego nie wszystko, co robią może być dla nas zrozumiałe.

Gryzienie:
Świnki są z natury bardzo spokojnymi zwierzątkami, lecz czasem dochodzi do starć miedzy dwoma samcami zazwyczaj o pokarm albo o samice. Walki te nie są wcale groźne, bo rzadko, kiedy dochodzi do rozlewu krwi. Może się również zdarzyć, że nasz pupil ugryzie i nas, ale wtedy wina na pewno będzie leżeć po naszej stronie. Na przykład czułym miejscem świnki jest brzuch, zazwyczaj prosiaki nie lubią gdy się go dotyka, w obliczu potencjalnego zagrożenia potrafią nieźle dziabnąć.

Świnka się nie rusza:
Świnka zaraz po przyjściu do nowego domu jest przestraszona, a ponieważ nie ma gdzie uciec stoi w miejscu. Świnki podobnie zachowują się na wolności. Gdy dostaną jakiś sygnał o nadchodzącym niebezpieczeństwie, najpierw biegną do najbliższego schronienia przypominającego norę a jeżeli owego w pobliżu nie ma świnka staje w miejscu mając nadzieję że nic jej nie zauważy. Tak samo w domu; jeśli pupilek jest nowy, napewno boi się nowego otoczenia, nowych zapachów i  dźwięków a ponieważ w klatce za bardzo nie ma gdzie uciec, stoi w miejscu.

Bieganie w tą i z powrotem a przy tym dziwne podskakiwanie:
Jest wiele pytań dotyczących tego zachowania. Jak ludzkie dzieci małe świnki muszą się jakoś wyszaleć. Jednym ze sposobów na to jest właśnie bieganie w jedną i w drugą stronę a przy tym dziwne podskakiwanie i kręcenie głową na boki, to jest po prostu rodzaj zabawy. Z czasem gdy świnka dorośleje takie zachowania już nie mają miejsca.

Jedzenie własnych bobków:
Świnki morskie produkują dwa rodzaje kału. Cekotrofy i te zwykłe, niejadalne. Cekotrofy są zjadane dla tego, bo posiadają witaminę K i witaminy z grupy B, które w innej niż ta postaci nie są przez nie przyswajane (bądź przyswajane z trudem).

Rozciągnięta świnka:
Gdy głaszczemy świnkę przez dłuższy czas, relaksuje się i czuje się bezpiecznie. Wtedy właśnie rozciąga się (robi się prawie dwa razy większa:) ) i mówi nam przez to, że dobrze się czuje w naszej obecności i nie chce wracać powrotem do klatki. Jak będziemy długo głaskać naszego pupilka może on nawet zasnąć na naszych kolanach.

Pozostawianie wszędzie swoich bobków:
Świnki nie zdają sobie sprawy z tego, że pozostawiają za sobą bobki, tym bardziej nie możliwe jest nauczenie jej załatwiania tego typu potrzeb do kuwety, taka po prostu ich natura:)

Lizanie:
Nikt dokładnie nie wie, czemu zwierzęta liżą. Toczy się wiele spekulacji na ten temat a ja podam wam kilka wysnutych teorii:
a) Świnka chce nam powiedzieć w ten sposób że coś do nas czuje, że nas kocha, lecz tu pojawia się pewna sprzeczność bo często się zdarza że czworonogi liżą nawet obcą dla siebie osobę.
b) Może dla tego że skóra jest lekko słonawa? Zwierzęta domowe instynktownie liżą słone rzeczy aby uzupełnić składniki mineralne w organiźmie - to dosyć prawdopodobna teoria, w sklepach zoologicznych można kupić sól dla gryzoni i z tego co wiem jest chętnie kupowana.
c) Na pewnym forum (dokładnie nie pamiętam gdzie) wypowiedział się jakiś weterynarz i stwierdził on że psy (z pewnością może to dotyczyć również świnek) liżą "wymuszając" w ten sposób od opiekuna aby się z nim bawił lub, jak w przypadku świnek głaskał (to też jest pewna forma rozrywki dla naszego pupila). Ale nie ma się co martwić bo nawet jeżeli świnka "wymusza" na tobie abyś ją głaskał to dobrze, bo miło jest widzieć jak świnka powoli na zamyka oczy i zasypia naszych kolanach.

Gryzienie kratek od klatki:
To dosyć duży problem zwłaszcza gdy świnkę "natchnie" na gryzienie ich w nocy. Jest na to rada; musisz polać gryzione kratki sokiem z cytryny. Na pewno nie zaszkodzi to zwierzęciu a tylko je zniechęci do dalszej pracy. Dlaczego więc świnki to robią? Moje zaczęły stosować tę metodę zamiast kwiczenia lub na przemian; kwiczenie, gryzienie aby "ładnie poprosić" mnie o podanie jedzenia. Może to być też oznaką zniecierpliwienia, chęcią zwróceniem na siebie uwagi lub rozładowania napięcia. Z pewnością świnki robią to również aby zetrzeć sobie zęby, w tym wypadku trzeba częściej podawać twardy pokarm taki jak: marchewka, seler, ziarenka, kolba itp.

Pewnie niektóre z powyższych zachowań świnki robią automatycznie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Jeśli dziwi cię zachowanie swojej świnki, napisz.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plforum fishing super stars Skup laptopów ursus przewóz osób Piła