#1 2009-12-25 17:45:11

 Zwariowana

Administrator

13798800
Call me!
Skąd: Łęczyca
Zarejestrowany: 2009-12-24
Posty: 17
Punktów :   
WWW

[Porada] Pielęgnacja świnek morskich

Samo żywienie, głaskanie i czyszczenie klatki to dla dobrego samopoczucia świnki za mało. Zwierzątko potrzebuje dbałości o higienę. Jeśli będziemy świnkę czesać delikatnie i z miłością następnym razem będzie się cieszyła na widok szczotki. Zabiegi pielęgnacyjne to doskonała okazja aby uważnie przyjrzeć się śwince. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to: - załzawione i zaklejone oczy, - brudne brzydko pachnące uszy, - wypadanie oraz twarde szorstkie lub posklejane futerko, - krostki, pęcherzyki i małe ranki na pyszczku, - zabrudzenie futerka wokół odbytu wskazujące na biegunkę. Trzeba tez przyjrzeć się zębom świnki czy nie są za długie ponieważ za długie zęby to bardzo poważny problem. Świnka ma wtedy kłopoty z jedzeniem. W takim wypadku należy zgłosić się do weterynarza aby przyciął zęby.

Czesanie
Do pielęgnacji futerka potrzebne są specjalne szczotki i grzebienie. Dla świnki gładkowłosej najlepsza jest mała, niezbyt twarda szczotka, taka sama dla świnki rozetkowej. Absolutna koniecznością jest codzienne czesanie świnki angorskiej. Choć wymagać to będzie od nas cierpliwości posługujmy się miękkimi szczotkami, wtedy świnka bardzo chętnie pozwoli się czesać i szczotkować, a jej futerko będzie zdrowe i lśniące.

Kąpiel
Jeśli kąpiel nie została zalecona przez weterynarza, nie powinniśmy się na nią decydować. Świnki wcale tego nie lubią, a jeśli nie zostaną dokładnie wysuszone mogą zachorować. Gdy jednak zajdzie taka konieczność pamiętajmy że: woda musi być letnia, do kąpieli używamy tylko delikatnych szamponów (np. dla niemowląt). Gdy skończymy kapać świnkę trzeba ja bardzo dokładnie wytrzeć ręcznikiem i wysuszyć.

1. http://swinkowe.zdjecia.w.interia.pl/pielegnacja3.JPG
2. http://swinkowe.zdjecia.w.interia.pl/pielegnacja1.JPG
3. http://swinkowe.zdjecia.w.interia.pl/pielegnacja2.JPG

Pazury
Pazurki u świnek rosną szybciej niż mogą one je zetrzeć. W pazurku świnki znajduje się taki różowy pasek (o ile pazurki są przezroczyste). Ten różowy pasek to nerw, którego nie wolno uszkodzić podczas obcinania, ponieważ sprawiło by to śwince wielki ból. Jeśli nie umiesz obcinać dobrze pazurków świnki najlepiej na początku pójść do weterynarza (ja zapłaciłam 5zł , ale obecnie sama obcinam pazurki swojej śwince).

http://swinkowe.zdjecia.w.interia.pl/pielegnacja5.JPG
http://swinkowe.zdjecia.w.interia.pl/pielegnacja4.JPG

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Robin Lopez SZAMB GRATIS Wejdź na forum fishing super stars Skup laptopów ursus przewóz osób Piła